CİNSİYET OPERASYONLARI 

 


ERKEK CİNSİYET GİRİŞİMLERİ

Penis Oluşturma

Doğumsal veya doğum sonrası bir takım nedenlerle penisin olmayışı veya kaybı sonrasın da, veya dişiden erkeğe dönüştürme işleminde hem idrarın düzgün bir şekilde yapılması, erkeklik organının yerinde olması ve cinsel ilişki için penis ameliyatları yapılmaktadır. Penis yapımı için bir takım değişik yöntemler vardır. Ancak bu yöntemlerden biri hariç diğerlerinde tam anlamıyla cinsel ilişkiye girmek ve hemcinsini tatmin etmek olası değildir. Bizim uyguladığımız yöntemde bacağın dış kısmından alınan incik kemiği ve etrafındaki yumuşak doku penis şekline getirilerek genital yöreye mikrocerrahi yöntemlerle taşınır. Doku taşınırken sinir dokusu da taşındığından yapılan penis 6 ay içinde duyusunu kazanır. Bu yöntemle taşınan doku hem görünüm hem de işlevsel olarak normal penisi aratmaz. Oluşturulan penis dokusu içinde kemik yapı olması nedeniyle sürekli sert, dik durur yani ereksiyon problemi yoktur. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında erkeğin hemcinsini tatmin etme olasılığı % 100 dür. Penis duyusunu kazandığı için erkeğinde zevk almasını ve orgazm olmasını sağlar. 


Hipospadias Düzeltilmesi

Hipospadias veya halk arasındaki tabiriyle Peygamber Sünneti, doğumsal olarak normalde penisin ucunda olması gereken idrar deliğinin penisin alt tarafında olması halidir. İdrar deliğinin penisin üst tarafında olması veya penis üstünün açıklığı durumu da Epispadias olarak bilinir. 
Bu anomali sonucu ayakta idrar yapma olasılığı olmayıp erkek çocukları kız çocukları gibi oturarak idrar yapma zorundadırlar. Ayrıca peniste eğrilik olduğundan normal sertleşme halinde de penis kıvrık ve eğri durur. Bu özellik nedeniyle de ergin kişilerin cinsel ilişkiye girmeleri mümkün olmadığı gibi deliğin aşağıda olması nedeniyle çocuk sahibi olma olasılığı hemen hemen yok gibidir. 
Hipospadias ameliyatları her yaşta yapılabilineceği gibi ideal olan çocuğun okul öncesi dönemidir. Böylece çocuk okul arkadaşlarının yanında normal idrar yapma olanağına kavuşur. Ameliyat genel anestezi altında hastane de  yapılır. Ameliyat sonrası 4. günde çocuk yürüyebilir, pantolon giyebilir. 15. Günden sonra ise normal günlük aktivasyonlarının hepsini rahatlıkla yapabilir.

Penis Büyütme ve Kalınlaştırma

Normal penis boyu penis ereksiyon halindeyken 12 cm kadardır. 12 cm altındaki boyutlar küçük guruba girerler. Bazı kişilerde penisin boyunun kısalığı yanında kalınlığında da sorunlar vardır. Yani incedir.

Boyu kısa penisler yapılan işlemlerle 3-4 cm kadar uzatılabilir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilir. Bunun için değişik uygulamalar vardır. İnce penisler ise yağ enjeksiyonu yardımıyla kalınlaştırılabilir. Vücuttan alınan yağlar penis derisinin altına enjekte edilir.  Bir operasyonda kalınlıkta 1-2 santim artış sağlanmaktadır. Bu operasyonu üç aylık aralıklarla 2-3 kere tekrarlanabilir.

Bu işlem için kişinin gelişimini tamamlamış, yani 20 yaşını geçmiş olması gereklidir. Büyütülen peniste his kaybı gibi bir sorun olmaz. Herhangi bir sargılama işlemi yapılmadığından ameliyat sonrası hasta günlük yaşamına devam edebilir. Üç hafta seksten uzak kalması gereklidir. İşlem sonucunda hasta dar ve sıkı iç çamaşırı ve pantolondan sakınmalı ve belirli bir süre masaj yapması gereklidir. 

KADIN CİNSİYET GİRİŞİMLERİ

Vagen Oluşturma

Doğumsal olarak kadın cinsiyet organındaki açıklığın olmayışı sık rastlanılan bir olaydır. Özellikle genç kızlık başlangıcında adet görmeme veya erken yapılan evlilikler de normal cinsel ilişkinin olmayışı sonucu bu hastalar sıklıkla kadın doğum uzmanlarına giderler. Kadın doğum uzmanlarını gerekli incelemeleri sonucunda da vagen oluşturmak için plastik cerraha sevk ederler.
Kadında vagen oluşturmak için yapılan birkaç ameliyat vardır. Ancak her ameliyatın kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bizim uyguladığımız yöntem bugün dünyada en çok kabul gören ve uygulanan yöntemdir. Bu yöntem “Singapur Flebi” olarak isimlendirilmiş olup vagen kenarlarından hazırlanan dokuları vagen şekline sokarak daha önceden hazırlanan vagen boşluğuna sokulmakta ve vagen oluşturulmaktadır. Bu yöntemle yaklaşık 10 cm derinliğinde vagen açıklığı sağlanabilmektedir. Yeni vagen açıklığına kavuşan kadın ameliyattan yaklaşık 3-4 hafta sonra rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilmektedir. Ancak bu hastalarda kadın cinsel iç organlarının olmayışı nedeniyle çocuk olma olasılığı yoktur.

Vagen Daraltma

Çok doğum yapma, bünyesel yapı gibi nedenlerle vagenin genişlemesi söz konusu olabilir. Hem cinsel ilişki de hemde gülük fonksiyonel yaşantıda sorun yaratan bu genişleme, bazı girişimlerle düzeltilmekte ve eski normal konuma getirilmektedir.

Kızlık Zarı Dikme veya Oluşturma

Sebebi ne olursa olsun kızlık zarı kaybı özellikle bizim toplumumuzda ciddi bir problem olarak durmaktadır. Bu nedenle kızlık zarı kayıplarında yeniden kızlık zarı oluşturmak olasıdır. Kızlık zarı oluşturulmasında lokal anestezi kullanılarak tamir yapılır. Bizim uyguladığımız yöntemde kızlık zarı kalıcıdır, yani yeniden cinsel ilişkiye girene kadar bütünlüğünü korur. Süre söz konusu değildir.