YAĞ ENJEKSİYONU 


Yağ enjeksiyonu, vücudun belirli bölgelerinden alınan yağ dokusunun, vücutta eksikliği olan veya fazlalık istenen bölgelere aktarılması işlemidir. Bu işlem dudak kalınlaştırma, burun kenarlarındaki veya yüzün diğer bölgelerindeki çukurlukları veya izlerin veya kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Yağ enjeksiyonu tek başına genellikle lokal anestezi altında yapılır.  Ancak genel anestezi altında başka operasyonlar yapılırken daha rahat uygulanır. Yağ alma bölgeleri genelde karın veya kalçalardır. Bu bölgelerden özel yapılmış aletler yardımıyla alınan yağ dokusu bazı işlemlerden geçirildikten sonra istenilen yere özel enjektörler kullanılarak enjekte edilir.  Yağ enjekte edildikten sonra 1 gün boyunca o bölgeye kapalı pansuman uygulanır. 2. gün pansuman açılarak bölge açık bırakılır. Yağ enjekte edilen bölgede yaklaşık 7 gün boyunca şişlik (ödem) olabilir.

Kişinin bünyesine bağlı olarak enjekte edilen yağın yaklaşık % 30-70 i zamanla erir. Bu nedenle yağ enjeksiyonu genellikle 2-3 seanslık uygulamalar gerektirir. Bu seansların sonunda artık kalıcı bir düzelme sağlanmış olur.

Yağ enjeksiyonu diğer doldurma yöntemleriyle kıyaslandığında avantajlıdır. Öncelikle yağ dokusu kişinin kendisinden alındığı için sağlık açısında güvenli olup, hastalık ( allerji, virüs gibi) riski sıfırdır. İkinci olarak diğer yöntemlere göre daha ekonomik ve ucuzdur. Üçüncüsü seanslar bittiğinde artık kalıcı bir dolgunluk sağlanmış olur. Bu yöntemin istenmeyen yönleri diğer yöntemlere göre süre olarak biraz daha uzundur. Bu yöntem iyi bir plastik cerrah tarafından yapıldığında sonuçları güzel olan, problemsiz bir güzellik kazanabilirsiniz.


 
 


DUDAK KALINLAŞTIRMA